Dr. Umut Kolcuoğlu
Dr. Umut Kolcuoğlu
Yönetici Ortak
Yayınlar

İstanbul Barosu'na kayıtlı
New York Barosu'na kayıtlı

Av. Dr. Umut Kolcuoğlu, Kolcuoğlu Demirkan Koçaklı’nın yönetici ortağıdır. Kendisi, 2006 yılında Büroyu kurmadan önce İstanbul, New York ve Frankfurt’ta önde gelen hukuk bürolarında çalışmıştır.

Kolcuoğlu, ticaret hukuku, birleşmeler ve devralmalar, kurumsal finansman ve sermaye piyasaları alanlarında geniş deneyim sahibidir. Bugüne kadar enerji ve altyapı, sigorta, perakende, havacılık, turizm, elektronik, otomotiv, ilaç ve finans gibi pek çok sektörde önde gelen yerli ve çok uluslu şirketlere, özel sermaye fonlarına ve diğer finansal kuruluşlara çeşitli proje ve işlemlerde hukuki danışmanlık vermiştir. Ayrıca çok çeşitli şirketlere ve kişilere hem çekişmeli hem de çekişmesiz işlerde ticaret ve borçlar hukuku desteği sağlamaktadır. Kendisi, zaman zaman uluslararası tahkim davalarında uzman bilirkişi olarak görev almaktadır.

Umut Kolcuoğlu Boyner Holding’de yönetim kurulu üyesi ve Türkiye Girişimcilik Vakfı’nda mütevelli heyeti üyesi olarak görev almaktadır. 2017 yılından beri Türkiye’nin önde gelen ekonomi gazetelerinden Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi’nde (eski adıyla Dünya Gazetesi)  köşe yazmaktadır.

Büro'nun Almanya Masası faaliyetleri, Kolcuoğlu tarafından yönetilmektedir.

Çalışma Alanları

Birleşmeler ve Devralmalar
Ticaret ve Borçlar Hukuku
Bankacılık ve Finans
Sermaya Piyasaları
Rekabet Hukuku

Eğitim

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Ticaret Hukuku Doktorası, 2009)
New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi (LL.M. (Hukuk Yüksek Lisansı), 2001)
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (1998)
Sankt Georg Avusturya Lisesi (1994)

Ödüller

Client Choice Ödülü 2015, 2014: “Yılın Şirketler Hukuku ve Birleşmeler ve Devralmalar Avukatı, Türkiye” (International Law Office Magazine tarafından verilmiştir.)

Yabancı Diller

İngilizce
Almanca